تفاله چغندر قند چیست ؟

تفاله چغندر قند محصول فرعی و جانبی است که از صنعت چغندر قند بدست می آید. به دلیل فرآوری ، تفاله چغندر قند حاوی مقدار بسیار کمی قند می باشد . زمانی که قند ، آب و موادی دیگر از چغندر قند خارج شود ، تفاله آن بدست می آید. سپس تفاله ها را بوسیله دستگاه های مخصوص خشک می کنند و از آن برای جیره خوراکی حیوانات استفاده می کنند.

تفاله چغندر قند خشک معمولاً با اضافه کردن ملاس یا بدون ملاس تولید می شود. و بویی خاص و مخصوص به خود را دارد. مصرف تفاله چغندرقند در جیره غذایی حیوانات هیچ تاثیر منفی بر روی آنها ندارد، اما این تفاله به تنهایی نمی تواند مواد مغذی کافی را برای تغذیه حیوانات تأمین کند و باید به صورت ترکیب با مواد غذایی دیگر مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

کاربردهای تفاله چغندر

از این محصول می توان برای افزایش وزن اسب های کم وزن استفاده کرد ، زیرا تقریباً ۱۰۰۰ کیلو کالری انرژی را در هر پوند برای حیوانات تأمین می کند. مصرف این تفاله باعث تولید انرژی در بدن حیوان می گردد ولی این انرژی باعث افزایش گلوکز یا انسولین نمی شود و به آرامی برای تأمین پایدار انرژی ترشح می شود.این محصول به دلیل چگالی بالای انرژی و فایده ای که برای میکروبیوم دارد ، یک عنصر رایج در کنسانتره دانه های تجاری است. از این محصول همچنین می توان به عنوان مکمل با ارزش غذایی بالا استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که مصرف این محصول به صورت خشک ، می تواند باعث خفگی حیوانات شود . در تفاله بدون ملاس کمتر از ۱۰ درصد قند وجود دارد و می توان گفت این یک غذای مناسب برای اسب هایی است که به رژیم کم قند نیاز دارند.میزان فیبر در این تفاله بالا می باشد و همین امر باعث می گردد که حیوان راحت تر غذا را هضم کند و دچار یبوست نشود، اما مصرف بیش از حد نیز باعث می گردد که حیوان دچار اسهال شود ، زیرا این محصول خاصیت ملینی دارد. خاصیت دیگر این تفاله وجود سلولز است، سلولز در داخل شکمبه حیوان ثبات و پایداری بوجود می آورد.

 
X